پاراسایت :: قسمت اول

«پاراسایت» یا «نرم افزارهای ناخواسته تجاری» به برنامه‌هایی گفته می‌شود که بدون اجازه شما بر روی کامپیوترتان نصب می‌شوند و با هدف سودآوری برای صاحبانشان فعالیت می‌کنند.
کارهایی که شما اصلا نمی خواهید!

مشکل اين «انگل‌های اينترنتي» هم مثل اسپم و ويروس و کرم‌های اينترنتی و هزار مشکل ناامنی در استفاده از اينترنت، رشد بالایی دارد و میلیون ها کامپیوتر را در سرتاسر جهان آلوده کرده است.
بیش از ۱۲۰ رقم از این پاراسایت‌ها شناخته شده‌اند که از جمله آنها می‌توان اینها را نام برد:
CometCursor, CrackedEarth, CustomToolbar, DownloadPlus, DownloadWare, eXactSearch, FlashTrack, Gator, HotBar, HuntBar, IEPlugin, IETray, InternetOptimizer, MarketScore, MatrixDialer, Network Essentials, SaveNow, SearchAndBrowse, SmartBrowser, SpyBlast, SubSearch, ToolbarCC, XDialer, ZeroPopUp
تعدادی از این پاراسایت‌ها، بعنوان نرم افزارهای خوشنام و البته مفید! مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اگرچه دور از انتظار نیست اما تمام پاراسایت های شناخته شده با سیستم عامل ویندوز سازگار هستند و بیشتر آنها مخصوص مرورگر اینترنت مایکروسافت (Micro$oft Internet Explorer) ساخته شده‌اند.

به عنوان نمونه، پاراسایت‌ها می توانند:
:: علاوه بر افت کارایی سیستم، باعث رخ دادن خطاهای گوناگون بشوند.
:: با تبلیغات ناخواسته، شما را به ستوه بیاورند. (adware)
:: گزارشی از فعالیت های آنلاین و کارهای شما بر روی اینترنت را به شرکت های تجاری مربوطه ارسال کنند. (spyware)
:: هنگام مشاهده صفحات وب، لینک های تبلیغاتی خود را به آنها اضافه کنند و حتی مبالغ پرداختی شما را روانه جیب صاحبان خود نمایند. (scumware)
:: صفحه خانگی و حتی تنظیمات جستجوی شما را به سمت سایت‌های خاصی تغییر دهند و حتی شما را از اصلاح آن ناتوان سازند. (homepage hijackers)
:: با ایجاد حفره‌های امنیتی بر روی سیستم شما به سازندگان نرم افزار اجازه دانلود و اجرای برنامه های خود را بدهند و با مخفی کردن و قرار دادن اطلاعات حذف نرم‌افزارها در جاهای غیرمنتظره، امکان حذف نرم‌افزارها را از شما بگیرند.

حال اگر می خواهید بدانید که این انگل ها «از کجا و چگونه می‌آیند؟»، ادامه این مطلب را در قسمت بعدی بخوانید.

¤ تبليق! ۳ ثانيه
:. وبلاگ گروهی بچه های دزفول، دزفول من. weblog.mydez.com
:. شهاب فر دات کام، با موضوع دات نت. shahabfar.com
:. ايمان ياری دات کام. imanyari.com

¤ در حاشيه...
:: گرافيک و رايانه، سايت جديد روح‌الله بلوردی، همان خدای گرافيک در گمنامی!، جزو سايت‌هايی است که در سه سوت! و با PHPNuke البته از نوع فارسی‌شده‌اش (FarsiNuke) ساخته می‌شوند.
خودتان ببينيدش: iranpcg.com

:: لينکدونی اميرعظمتی به زبان تلخ! آلمانی 

:: اگه کسی هنوز بلت نيس ولباگ بسازه، اينو بخونه

¤ عرض شود که...
:: جناب نتجو!
من هم مانند ساير خوانندگان وبلاگ نتکده، همچنان منتظر ادامه «این کلیدهای طلایی از کجا می آیند!؟» هستم. «نتوند درجه ۲» و «نتگرد» هم سلام می‌رسانند!
امضاء. نتوند

ياعلی

/ 2 نظر / 4 بازدید
sina

ميخواستم يه چيز بنويسم تا خوشحال شی

hasan

يه چند تا سورس ويروس هم بگذار