اینترنت دوم!


internet-2.jpgتكنولوژي امروز اينترنت با مشكلات متعددي مواجه است (منظورش همان! مشکلهاست؟) و موانع زيادي در سر راه توسعه سيستم فعلي وجود دارد. بسياري از كاربران داراي اتباطات Dial up كند مي‎باشند (با ما بود!؟) و همچنين آدرسهاي اينترنت اكنون رو به اتمام است. قابليت هاي اينترنت 2 كه در سال 1998 معرفي گرديد، اولين قدم در تجربه اينترنت نسل بعد مي‎باشد. اين پديده حاصل تلاش دسته‎جمعي دولت فدرال آمریکا، دانشكده‎ها و دانشگاهها مي‎باشد و شركتهاي خصوصي مانند لوسنت، سيسكو و لورتل در پروژه اینترنت 2 دخيل هستند.

:: اينترنت 2
پديده اينترنت 2 يا Grid Technology پديده‎اي است كه بعنوان جايگزين اينترنت در جهان غرب شناخته شده و آمريكا و كشورهاي پيشرفته آنر ا به عنوان بزرگ‎ترين اتفاق در 20 سال گذشته شناخته‎اند. اينترنت 2 با برخورداري از بهترين و سريع‎ترين امكانات جستجو، ‌سرعت بسيار بالا و داشتن امكانات قوی براي هر نوع تحقيقي ، جايگزين به حق اينترنت در 5 سال آينده (با ما نبود!) پيش‎بيني شده است.
تكنولوژي Grid مجموعه‎اي از نرم‎افزار، سخت‎افزار و جريان‎هاي اطلاع‎رساني است كه به كاربر كمك مي‎كند تا از بانكهاي اطلاعاتي پراكنده استفاده كامل و هم‎زمان كند.

از سال 1996 اينترنت 2، ارتباطات بسيار سريعي را براي دانشكده‎ها فراهم نموده است. هدف اينترنت 2 توسعه كاربردهاي پيشرفته تكنولوژي شبكه، ايجاد اينترنت آينده و ايجاد ارتباطي قوي و پرسرعت بين مراكز آموزشي، صنعت و دولت مي‎باشد.

.: اينترنت 2 جهت كاربردهاي عمومي مدنظر نبوده! و اهداف آن به شرح زير است:
- ايجاد يك قابليت عظيم شبكه‎اي جهت پژوهش و توسعه
- امكان آزمودن محصولات فيبري و روترها
- ايجاد سرويسهاي جديد شبكه و نرم‎افزارهاي مربوطه به اينترنت استاندارد

.:‌ تفاوتهاي اينترنت 2 با اينترنت استاندارد
- تفاوت اصلي بين اينترنت استاندارد و اينترنت 2 ٬ تعداد كاربران آن هستند. شبكه امروزي اينترنت 2 داراي سه ميليون كاربر مي‎باشد. در مقابل اينترنت استاندارد از صدها ميليون كاربر پشتيباني مي‎كند.
- حداقل سرعت ارتباط اينترنت 2 معادل 155 مگابيت بر ثانيه است. (چه حالی میده؟!)
- اينترنت استاندارد در مقابل تكنولوژي Grid از لحاظ يافتن اطلاعات و جستجو، منبعي سطحي محسوب مي‎شود در حالي كه Grid توانايي جستجو تا آخرين رده رشته‎ها را به شكل كاملاً عميق دارد. از طريق Grid مي‎توان تعداد زيادي از بانكهاي اطلاعاتي را در يك لحظه به شكل عميق جستجو نموده و نتيجه را به جاي اطلاعات به صورت دانش (Knowledge) و مديريت علمي تهيه نموده و بهترين مسيرها را نشان د اد.
- استفاده از اينترنت استاندارد فقط از قدرت پردازش كامپيوتر شخص برخوردار است ولي از طريق تكنولوژي Grid مي‎توان از فرآيند (P2P) People 2 People استفاده كرد.

.: كاربردهاي اينترنت 2
برخي كاربردهاي تجربي قابل انجام با استفاده از تكنولوژي اينترنت 2 عبارتند از:
- پزشكي: تصوير برداري سه‎بعدي از مغز و معاينه تخصصي پزشكي از راه دور.
- تكنولوژي‎هاي سرگرمي: ارائه تصاوير ويدئوئي پيشرفته ديجيتال بصورت ارتباط دوطرفه.
- آموزش از راه دور: ايجاد امكانات آموزشي زيادي بين دو انستيتوي به لحاظ جغرافيايي دور از هم و برهم كنش بلادرنگ بين دانشجويان و اساتيد.
- اختر شناسي: كنترل تلسكوپ از راه دور و مشاهده اطلاعات دريافت‎شده از طريق تلسكوپ

ارتباط دوطرفه از راه دور يكي از ويژگيهاي كليدي اينترنت 2 مي‎باشد. در واقع اينترنت 2 يك رسانه آموزشي عملي بسيار قدرتمند مي‎باشد و براي سازمانها و موسسات تحقيقاتي، سازمانهاي انرژي اتمي، بخشهای مرتبط با فيزيك، شيمي وزيست‎شناسي بسيار كارايي دارد. اينترنت 2 مي‎تواند يك روز تبديل به اينترنت مورد استفاده توسط تمام مردم گردد.

:. لطفا کمریندهای خود را ببندید٬ مقاله تخصصی تر می شود ....

اينترنت كنوني از پروتكل IPV4 استفاده مي‎كند كه بيش از 20 سال عمر دارد. اما اكنون اين پروتكل به آخر عمر خود رسيده است. يك مشكل عمده، تعداد محدود آدرسهاي IPV4 جهت پشتيباني از اينترنت كنوني و اينترنت آينده مي‎باشد.

.: نسخه ششم پروتكل اينترنت (IPV6)
IPV6 به منظور افزايش عملكرد دستگاهها و تجهيزات مدرن شبكه و رو به اتمام بودن حوزه آدرس‎هاي اينترنت در نسخه چهارم پروتكل اينترنت (IPV4) و رفع اشكالات آن و بردن اينترنت به قرن بيست و يكم مطرح گرديد. اين پروتكل جديد به تدريج جايگزين IPV4 خواهد گرديد و اين دوتا چندين سال در كنار يكديگر باقي خواهند ماند.
در واقع IPV6 داراي مكانيسم انتقالي است كه امكان كار مستقيم بين كامپيوترهاي داراي پروتكل IPV4 و نيز كامپيوترهاي داراي پروتكل IPV6 را فراهم مي‎نمايد. انتظار مي‎رود كه انتقال كابل به پروتكل IPV6 حدود 10 سال طول بكشد.

در اينجا به برخي از مشكلات IPV4 اشاره خواهيم داشت و سپس به ذكر تفاوتهايي مابين IPV6و IPV4 خواهيم پرداخت.
تغيير نسخه اخير IP كه به عنوان IPV4 شناخته مي‎شود اساساً در سال 1981 با انتشار RFC 791 مطرح گرديد. با اينكه IPV4 بسيار قوي و كارا براي اينترنت امروز مي‎باشد اما با موانع و مشكلاتي به شرح زير همراه است:
- به علت توسعه و رشد تصاعدي اينترنت محدوده آدرس‎هاي IPV4در شرف اتمام می باشد.
- با گسترش و توسعه اينترنت، توانائي مسيريابهاي اصلي اينترنت جهت نگهداري جداول بزرگ مسيريابي با وجود IPV4 محدود مي‎باشد.
- نياز به پيكربندي IP بصورت اتوماتيك با افزايش روزافزون كامپيوترها و تجهيزاتي كه از IP استفاده مي‎نمايند و عدم نياز به مديريت توسط DHCP و يا انجام تنظيمات به صورت دستي، مي‎باشد.
- نيازهاي امنيتي بسيار مهمي كه IPV4 آنها را پشتيباني نمي‎نمايد.
- پشتيباني بهتر جهت تبادل داده‎ها به صورت real-time و افزايش كيفيت سرويس‎دهي و خدمات رساني در شبكه (QoS) با IPV6 ميسر مي‎شود.

.: چندين تفاوت اصلي بين IPV6 و IPV4 وجود دارد:
- اولين تفاوت قابل توجه در اندازه آدرس آنها مي‎باشد. IPV6 داراي آدرس به طول 16 بايت بوده كه بطور مجازي تعداد نامحدودي از آدرسها را در اختيار كاربران قرار مي‎دهد.

- پيشرفت ديگر در IPV6 ، اندازه Header آن مي‎باشد. اين Header هم‎اكنون داراي 7 فيلد است. اندازه كوچكتر Header ، امكان پردازش سريع‎تر بسته‎هاي اطلاعاتي (Packets) را نسبت به IPV4 فراهم مي‎كند. IPV6 محدوديت‎هاي آدرس‎دهي به شبكه را با جايگزين نمودن آدرس 32 بيتي IPV4 با يك آدرس 128 بيتي حل مي‎نمايد.

طبق دلايل ذكر شده در فوق، Internet Engineering Task Force) IETF) يك مجموعه پروتكلهای استانداردي را تحت عنوان نسخه ششم پروتكل اينترنت (IPV6) ايجاد نمود.
اين نسخه جديد IP كه سابقاً IP نسل بعد ناميده مي‎شد، بسياري از روش هاي پيشنهاد شده جهت ارتقاء پروتكل IPV4 را در بر دارد.
طراحي IPV6 به جهت حداقل‎سازي و فشرده‎سازي لايه‎هاي بالايي و پاييني پروتكل ها جهت جلوگيري از افزايش ويژگي هاي تصادفي و بدون برنامه‎ريزي پروتكل ها مي‎باشد.

... تمام شد!

.: منبع: مقاله پیشرفت تکنولوژی اینترنت
.: سایت رسمی اینترنت ۲؛ (internet2.edu)

ياعلی؛

/ 1 نظر / 8 بازدید