زير ذره بينimscreen.gifشرکت bluecoat.com که کارش ارائه خدمات نرم افزاري براي امنيت سيستم ها است٬ برنامه اي به نام Instant Messaging Security ساخته که به راهبران سيستم اين اجازه را مي دهد تا کاربراني که از پيام رساناني نظير ياهو ، هات ميل يا AoL استفاده مي کنند، تحت کنترل قرار گيرند و ضمن مانيتور شدن ديتاي مورد مبادله آنها٬ بصورت Log نيز ذخيره گردد.
هدف اصلي ايجاد راحتي براي راهبران شبکه هاي بزرگ است که نمي توانند به طور کامل کاربران خود را چک نمايند اما با اين وسيله براحتي مي توانند دست به اين کار بزنند.
تقريبا اين اولين محصول همه گير از اين دست است که راهي بازار مي شود و تا قبل از اين به سختي مي شد کاربران را مانيتور کرد. 70درصد شرکتهاي مورد بررسي توسط گارتنر اعلام کرده اند که با سيل عظيمي از ديتاي ناشناخته در مسنجرهاي کاربران روبه رو بوده اند بدون اين که بتوانند کنترلي بر روي آنها داشته باشند. اکثر آنها نيز از نبود نرم افزاري مناسب براي چک کردن ديتاي کاربران شاکي بودند. محصول مذکور هم به طريق جداگانه (در فصل سوم سال ميلادي جاري) و هم همراه با ساير برنامه ها نظير فيلترينگ (Content Filtering) و پراکسي کش (Proxy Caching) به مشتريان عرضه خواهد شد.
برخي سازمانهاي بزرگ و حساس که نسبت به کاربران خود شک داشته و حدس مي زنند که آنها اطلاعات محرمانه اقتصادي و... را به رقبا مي دهند٬ از هم اينک داشتن چنين برنامه اي را در دستور کار خود قرار داده اند. از سوي ديگر با فيلترينگ اين شرکت مي توان جلوي کاربران خاطي را گرفت تا احساس امنيت بيشتري حاصل گردد و حتي تمام ايميل ها را چک کرد تا در مواقع ضروري وارد عمل شد. شرکتهاي دارنده پيام رسان نيز زياد از اين طرح خوششان نيامده و از هم اينک دست به طراحي نسخه هاي بعدي خود زده اند و در نسخه هاي کلان خود ابزار مانيتورينگ را نيز جاسازي کرده اند تا راهبران بدون استفاده از برنامه هاي واسط دست به اين کار بزنند. به هر حال اين ابتداي داستان است و تا آغاز واقعي آن هزار و يک اتفاق ناشناخته خواهد افتاد.

-- جام جم

/ 0 نظر / 3 بازدید