اين منم نتوند درجه دو!

اول: امنيت کامپيوتر – سوت يك و نيم !
براي هر کار علمي اول يک مدل کار درست، طراحي و براساس آن بقيه کارها پيش مي‌رود. اين کارهاي بعدي شامل همه موارد اجرايي هم مي‌شود.
براي سادگي در طراحي و ايجاد تغييرات در شبکه، مدل‌هاي شبکه را به صورت چند لايه اي طراحي مي‌کنند. هر لايه تو مدل‌هاي شبکه با لايه بالاتر در ارتباطه و به اون سرويس مي‌ده. ولي درعين حال به صورت مستقل عمل مي‌کنه. يعني هر لايه با لايه متناظر در کامپيوتر ديگر به صورت مستقل ميتونه ارتباط داشته باشه. از ديد هر لايه، اون با لايه بالاتر و لايه متناظر در کامپيوتر دوم مهم هستند.
دو مدل معروف براي شبکه تا حالا مطرح شده و درباره آنها تا دلتان بخواهد مطلب نوشته شده است. مدل اول مدل مرجع OSI و مدل جديدتر و پرکاربردتر (و البته داراي اشکالات علي الخصوص از نوع امنيتي بيشتر) TCP/IP.
در سيستمهاي شبکه اي دو نوع ارتباط وجود دارد:
¤ يکي ارتباط connection oriented که در آن در تمام مراحل بايد ارتباط برقرار باشد.
در طي فرايند آن هم مراحل setup -> transfer -> termination وجود دارد. در اين نوع ارنباط ترتيب و عدم وجود خطا در ارسال بسته ها تضمين شده است. هميشه مثال تماس تلقني را براي اين نوع ارتباط ميزنند.
¤ در ارتباط دوم که connectionless مي‌باشد. بسته ها بدون نياز به مقدمه و يا اطلاعات پاياني ارسال مي‌شوند و تضميني در ترتيب و حتي دريافت بسته ها وجود ندارد. مثل سيستم پستي.


دوم: معرفي يک نفر امريکايي، کامپيوتري «کارلتون فيورينا»

fiorina_c.jpgاو در دانشگاه به مطالعة فلسفه و تاريخ قرون وسطي پرداخت و پس از گذراندن مدرسة حقوق چندين شغل عوض کرد. از کار در بخش پذيرش تا تدريس انگليسي در ايتاليا و در نهايت به عنوان نمايندة فروش AT&T درسن 25 سالگي.
او که به مباحث رو به گسترش ارتباطات شبکه اي علاقمند شده بود همکارانش را با پيوستن به بخش سيستم هاي شبکه اي که بيشتر کارکنانش را مردان تشکيل مي دادند، شگفت زده کرد. او با ايجاد راه‌هاي مناسب براي فروش تکنولوژي‌هاي جديد توجه مقامات ارشد AT&T را جلب کرد.
اين شرکت در سال 1996 تصميم گرفت تا دو بخش Western Electric و Bell labs رادر قالب شرکت جديدي بگنجاند. فيورينا رهبري اين کار را بر عهده داشت و بر اثر تلاش هاي او مجموعة جديد به يکي از موفق ترين IPO ها (عرضه کنندگان عمومي سهام) در تاريخ آمريکا مبدل شد که ارزش آن سه ميليارد دلار بود.
فيورينا تا سال 1998 که از سوي مجله Fortune لقب قدرتمندترين زن تاريخ آمريکا در عرصه تجارت را به خود گرفت، رياست بخشي مهم از شرکت Lucent را بر عهده داشت. اين شرکت به فروش محصولاتي اقدام مي کرد که ارتباطات شبکه اي از جمله سيستم هاي شبکه اي و نرم افزارهاي مخصوص تلفن را ممکن مي کرد. وي با اين کار تقاضا براي محصولات شبکه اي را در بين تجار آمريکايي افزايش داد. تحت هدايت او سهم اين شرکت از بازار در مناطق مختلف افزايش يافت.
شرکت HP در تابستان سال 1999 متوجه توانايي استثنائي فيورينا براي مديريت حوزه تکنولوژيهاي در حال تحول شد و وي را جايگزين رئيس بازنشسته اين شرکت لويس پلات کرد.
به تازگي رقابت رو به رشد سان و SBM شرکت HP را مجبور کرده تا توجه خود را از توليد محصولات نرم افزاري به حوزه خدمات و محصولات مصرفي معطوف کند.
فيورينا همچنين عضو هيات مديره دو شرکت Merck و Kellogg مي باشد. وي همچنين عضو هيات بازرگاني آمريکا و چين است. به نظر مي‌رسد که وي تا مدتها يکي از قدرتمندترين زنان در عرصه تجارت آمريکا باقي بماند.

و با تشکر از سيبي ها!
از این‌دست معرفی‌ها رو می تونید تو صفحه «با بزرگان IT» باشگاه سیب I-abo.gif بخونید.

سوم: در حاشيه....
بابا اين برو بچ مدرسه چقدر اين درجه يک را تحويل مي‌گیرند. بدينوسيله لازم ميدانم يادآوري کنم که اگر تا دفعه بعد دست از اين اقدام برداشتند که هيچ اگر نه؛ بازم مجبورم، هيچ!

آخر: امتحانات...
بازهم با يک صدا
يک صداي آشنا
اوستادم داد زد
بچه ها روز سه شنبه امتحان
ايام امتحانات است و احتمالا همه وبلاگها همچين به فهمي نفهمي، کمکمک شل مي‌شوند.
به اونايي که خيلي برا بلاگشون کلاس ميذارن توصيه ميکنيم، از نوع بهداشتي، اولا درس هم خوبه بعضي وقتها، بايد به اون هم رسيد. دوما مي‌تونيد تو اين ايام چندتا مطلب آماده کنيد نگه داريد براي روز مبادا!

يا علي!

/ 0 نظر / 7 بازدید